понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Рафиња ги скина лигаментите – следува пауза од 4 до 6 месеци

Барселона во премиерниот натпревар од Лигата на шампионите не успеа да победи, играјќи 1:1 со Рома на гостувањето во Рим.

Рафиња ги скина лигаментите, ќе паузира од четири до шест месеци

Рафиња ги скина лигаментите, ќе паузира од четири до шест месеци

Поврзани вести

Сепак, поголем проблем за тренерот на “каталонците”, Луис Енрике е повредата на Рафиња Алкантара.

Само што влезе во игра, Рафиња настрада при еден старт на Раџа Наинголан, по што веднаш стана јасно дека повредата е многу сериозна. Денешните прегледи го потврдија стравувањето на сите во Барселона, а тоа е дека се работи за кинење на лигаментите на коленото.

Повредата на Рафиња е многу сериозна, тој ги скина лигаментите на коленото и го очекува пауза од најмалку 4 месеци, соопштија од лекарскиот тим на Барселона.

Овој фудбалер беше прва резервна опција на Енрике за средниот ред, а во одредени ситуација дури и за навалната линија на Барселона. Во ситуација кога тимот го напуштија Чави и Педро, а Барса поради казната од УЕФА не може да смета на Видал и на Арда Туран до јануари, “каталонците” загубија многу значаен адут за ротација на екипата.

Најчитани вести