петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Рахој: Нема да има референдум за независноста на Каталонија

Политичките партии на Каталонија се залагаат за рефендум

marijano rahoj

Поврзани вести

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој, денеска изјавил дека референдумот за независноста на Каталонија, планиран за деветти ноември, нема да се одржи бидејќи не е легален, пренесуваат шпанските медиуми.

„Тој референдум не може да се одржи бидејќи не е легален“, рекол Рахој во шпанскиот парламент во текто на годишниот говор за состојбата на нацијата.

Само шпанскиот народ, смета тој, има право да одлучи што ќе се случува со Шпанија. Тој вели дека никој не може еднострано да го лиши целиот шпански народ од правото да одлучува за својата судбина.

Владејачката коалиција во шпанската провинција Каталонија, на чело со Артус Мас, како и со поголемиот дел од партиите, планира на деветти ноември оваа година да организира референдум на кој на гласачите ќе им бидат поставени две прашања: Дали сметате дека Каталонија треба да биде држава или не и Доколку одговоривте со да, дали сакате таа држава да биде независна?

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести