понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Ракети од Либан го погодија северот на Израел, артилеријата возврати

Жителите на Кирјат Шмоне ги разбуди силна експлозија во која нема повредени и не е причинета никав штета. Набрзо потоа, израелската војска одговори со артилериски оган.

liban

Поврзани вести

Ракети од Либан го погодија северот на Израел и иако не причинија штети, напнатоста во односите меѓу двете земји е зголемена, бидејќи Израел возврати со гранатирање.

Жителите на Кирјат Шмоне ги разбуди силна експлозија во која нема повредени и не е причинета никаква штета. Набрзо потоа, израелската војска одговори со артилериски оган.

Либанската новинска агенција прецизираше дека повеќе до 20 гранати го погодиле планинскиот регион околу јужното погранично подрачје Рахаја.

Израелскиот министер за одбрана Моше Јаалон порача дека Израел нема да ги толерира таквите напади и владата и армијата на Либан ги смета за одговрони за секој оган кој ќе биде отворен од неговата земја.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести