Спорт

Ракитиќ продаден на Барселона за 20 милиони евра

Ракитиќ продаден на Барселона за 20 милиони евра

Пред некој ден, таткото на хрватскиот интернационалец од редовите на шпанскиот прволигаш Севилја, Иван Ракитиќ, откри дека неговиот син има добиено понуда од најмоќните клубови во Шпанија, Барселона, Реал (М) и Атлетико (М), но според последните информации кои пристигнуваат од Андалузија, одличниот играч за врска веќе донел конечна одлука околу следната дестинација во неговата фудбалската кариера.

Поранешниот фудбалер на Базел и Шалке, веднаш по завршетокот на престојниот Мундијал во Бразил и официјално ќе биде претставен како најнова милионска аквизиција на каталонскиот гигант Барселона.

Од продажбата на репрезентативецот на Хрватска, раководните лица на Севилја очекуваат заработувачка од најмалку 20 милиони евра.