Спорт

Ракомет ЕП 2016: По бод за Русија и Шведска

Ракомет ЕП 2016: По бод за Русија и Шведска
Ракомет ЕП 2016: По бод за Русија и Шведска
Репрезентациите на Русија и Шведска синоќа одиграа нерешено 28:28 на вториот натпревар од групата 2 на ракометното Европско првенство што се одржува во Полска.
На првиот натпревар од оваа група Германија ја победи Унгарија со 29:19.
Слободни на првиот ден во групата 2 беа селекциите на Данска и Шпанија.
Табела: Данска 4 бодови, Шпанија 4, Германија 4, Русија 3, Шведска 1, Унгарија 0.
Денеска на програмата се две средби од групата 1 вокоја настапува и Македонија.
Од 18:15 часот играат Франција – Хрватска, додека во 20:30 е почетокот на дуелот Полска – Норвешка.
Македонските ракометари следниот настап го имаат на 25 јанура (понеделник) против Норвешка.