Спорт

Ракометарите ја добија Грција за протвник во баражот за СП

Ракометарите ја добија Грција за протвник во баражот за СП

Македонската ракометна репрезентација има големи шанси да се пласира на Светското првенство во Катар во 2015 година. „Црвено-жолтите“ имаа голема среќа при ждрепката за бараж натпреварот и за противник го добија најпосакуваниот противник селекцијата на Грција.

Дополнителна преднос за нас е тоа што ждрепката сакаше првиот натпревар да го играме во Грција (7/8 јуни), а реваншот е закажан за 14/15 јуни во Македонија.

Двојки за баражот за пласман на СП во 2015 година

Грција – Македонија, Русија – Литванија, БиХ – Исланд, Црна Гора – Белорусија
Унгарија – Словенија, Романија – Шведска, Полска – Германија, Србија – Чешка, Австрија – Норвешка