Спорт

СЕХА Лига Ракометарите на Вардар ја завршија најуспешната година во историјата со победа над Горење (ВИДЕО)

Ракометарите на Вардар ја завршија најуспешната година во историјата со победа над Горење (ВИДЕО)
(фото: seha-liga.com)

Ракометарите на европскиот и македонски шампион, Вардар остварија нова победа на последниот натпревар во календарската 2017 година, со победата на гости кај Горење од 30:24 во рамките на 11-ти коло од регионалната СЕХА Газпром лига и полусезоната ја завшрија со исто толку победи.

Вардар во средата вечерта го совлада словенечниот претставник Горење. На полувреме „вардарци“ водеа со 16:12, а таа предност дополнително ја зголемија во второто полувреме од мечот.

Македа и Циндриќ постигнаа по 7 голови, со тоа што Шпанецот немаше ниту едно промашување, додека Марсениќ го заврши натпреварот со 6 погодоци. Кај поразениот тим на Горење, најефикасен беше Вердинек со 4 голови.