вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Ракометарките во група со Исланд и Италија во квалификациите за СП

rakometarki

Поврзани вести

Во седиштето на Европската ракометна федерација (ЕХФ) во Виена беа одредени групите за квалификациите за Светското првенство за ракометарки во 2015 година. Македонија за противнички во групата 3 ги доби селекциите на Исланд и Италија.

Според извлекувањето во групата 1 се: Словенија, Белорусија, Швајцарија и Грција.

Групата 2 ја сочинуваат: Турција, Австрија, Португалија и Израел, додека во групата 4 се: Чешка, Литванија и Азербејџан.
Во договор на федерациите можно е да се игра турнирски (во еден град – домаќин) или пак натпревари дома-гости.
Натпреварите ќе се играат од октомври 2013 година до декември 2014 година.

Пласман во плеј-оф фазата ќе избори само првопласираната селекција од секоја група

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести