среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Рама: Албанците и Србите можат да направат исто како Германците по Втората светска војна

rama

Последни вести

Албанскиот премиер Еди Рама изјави денеска дека се дава можност на Албанците и Србите за доброто на своите држави и целиот регион, да го направат она што Германците го направија за себе по Втората светска војна. Рама тоа го нагласи во заедничкото обраќање со премерот на Србија Александар Вучиќ, објави МИА.

– Тоа што сепак имаме различни ставови за некои работи не значи дека не сме свесни за фактот дека двете држави играат значителна улога во зачувување на мирот, рече Рама.

Тој вели дека верува оти заедно ќе успеат да ги унапредат односите и да спроведуваат  агенда за регион без граници.

– Се надевам дека заедно ќе тргнеме понатаму на патот кон Европската унија, потенцира Рама.

Најчитани вести