вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Рама ги игнорира САД и ЕУ и стои на изјвата за обединување на Албанија со Косово

rana

Последни вести

Албанскиот премиер ,Еди Рама, и понатаму стои на изјвата дадена деновиве за приштинската телевиизја Клан Косово, која беше осудена од официјален Брисел, со која најави дека доколку Косово и Албанија не се интегрираат во ЕУ тие ќе се обединат,според традиционален начин, објави МИА.

Уште повеќе, пренесува „Коха диторе“, тој на еден начин го игнорира реагирањето на ЕУ и САД во врска со оваа негова изјава.

Во петокот попладне на крајот од консултатвната седница на парламентарната група на Социјалистичката партија, во врска со кандидатите за престојните локлани избори, закажани за 21 јуни, Рама,пред новинарите изјавил дека воопшто не се чувствувал вознемирено по реакцијата на Брисел и Вашингтон

Најчитани вести