понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Рама: Македонија може во НАТО кога целосно ќе се спроведе Рамковниот договор

Со повеќе упорности и интензитет се трудиме да и го отвориме патот на Македонија кон НАТО. Но, факт е дека потребен е притисок кон двете страни да се реши спорот со името и поважното, владата во Скопје да го почитува Рамковниот договор, изјави Рама во Велс.

rama_330499901

Последни вести

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека Македонија ќе биде членка на НАТО ако целосно се спроведе Охридскиот рамковен договор.

– Со повеќе упорности и интензитет се трудиме да и го отвориме патот на Македонија кон НАТО. Но, факт е дека потребен е притисок кон двете страни да се реши спорот со името и поважното, владата во Скопје да го почитува Рамковниот договор – изјави Рама во Велс.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести