четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Рама: Визниот режим за Косово е срам за ЕУ

Albanian opposition leading in early vote counts

Последни вести

Албанскиот премиер Еди Рама остро ја осуди Европската унија поради тоа што не спроведува либерализација на визниот режим за Косово, нагласавуајќи дека тоа е срам за ЕУ и за Косово, пишува весникот „Коха диторе“, пренесува МИА.

По вчерашната заедничка седница во Тирана на Владата на Албанија и косовката Влада, премиерот Иса Мустафа изјави дека за Косово е од исклучителна важност да се постигне спогодба за визна либерализација.

– Со таа спогодба ќе се отстрани состојбата на изолација и ќе се зајакне чувството на европски идентитет и припадност. Тоа се нашите предизвици, нагласи Мустафа.

По заедничката седница потпишани се пет спогодби и четири меморандуми, два протокола и една заедничка изјава за пограничните слободни зони, додава весникот.

Најчитани вести