недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Рамусен: Иднината на Црна Гора е во НАТО

rasmusen

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Рамусен изјави по средбата со црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ во Брисел, дека Алијансата гледа иднината на земјата во евроатлантското семејство и дека е донесена одлука да се помогне на Црна Гора да се постигне тоа.

Според зборовите на Расмусен однесувањето на Русија нема да влијае на проширувањето на НАТО.

„Црна Гора е важен партнер за НАТО и силен кандидат за членство”, изјави Расмусен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести