петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Рангирањето на Херитиџ фондацијата е валоризирање на напорите на Македонија

heritage

Поврзани вести

Напорите што Македонија ги правеше во минатиот период се валоризираат во извештајот на Херитиџ фондацијата за слободата на економијата каде од 2006 година досега има сериозен скок за цели 35 места, оцени премиерот Никола Груевски.

„Македонија е пласирана на 43 место од вкупно над 180 држави, што е подобро од која била земја во регионот, но и подобро од 13 земји-членки на ЕУ, како што се Франција, Италија, Шпанија, Полска, Унгарија и поголем број други држави кои долг период се членки на ЕУ, а сепак Херитиџ фондацијата наоѓа дека Македонија е многу подобро рангирана, односно има многу подобри услови во тој правец за слобода на економијата“, изјави премиерот одговарајќи на новинарски прашања по промоцијата на нова поставка во Музејот на македонската борба.

Извештајот мери четири области со по 10 индикатори, а важно според премиерот, е тоа што Македонија во многу бележи напредок и тоа е валоризација на она што се работеше во изминатиот период.

„Напредок има во многу полиња. Се мерат повеќе индикатори, се мери индикаторот монетарна слобода, индикаторот слобода на тргување, се мери индикаторот на владеење на право и повеќе други индикатори што укажува дека Македонија е одлично пласирана и има одлични услови за правење бизнис“, рече Груевски и додаде дека ова е различен индекс од оној што се мери во Дуинг бизнис

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести