петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Раниери е новиот селектор на Грција

r

Последни вести

Познатиот италијански стручњак, Клаудио Раниери и официјално е именуван за нов селектот на фудбалската репрезентација на Грција.

Сега веќе поранешниот предводник на францускиот гигант Монако го потпиша понудениот 2-годишен договор кој сигурно ќе биде продолжен за уште две години доколку репрезентацијата на Грција обезбеди пласман на престојното Европско првенство во 2016 година.

Во својата кариера Раниери ги предводеше тимовите на Каљари, Фиорентина, Наполи, Атлетико Мадрид, Валенсија, Челзи, Парма, Јувентус, Рома и Интер. Најголем успех оствари со Валенсија 1999-та година кога го освои Купот на кралот, а една година порано Интертото купот. Во 2004-та година со истиот им го освои Суперкупот на Европа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести