среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Раселените од ЦАР остануваат без храна

Освен насилство на земјата и’ се заканува и криза поради недостиг од храна

Central African Republic Evacuations

Поврзани вести

Обединетите нации предупредиле дека има недостиг од храна за се’ поголем број раселени лица во Централноафриканската Република (ЦАР) бидејќи насилството и немирите не дозволуваат непречен проток на потребната храна и материјали.

Светската програма за храна на ОН соопшти дека 38 камиони со ориз се блокирани на границата бидејќи возачите одбиваат да ја преминат поради заканите од можни напади.

„Запирањето на испораката на храна би можела дополнително да ги влоши тензиите, посебно меѓу 100-те илјади раселени лица во камп покрај аеродромот во Банги“, соопшти оваа организација.

Шефовите на дипломатиите на Европската унија во Брисел донеле одлука со која што се одобрува заедничка воена мисија во Централноафриканската република за да запре крвопролевањето во таа земја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести