вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Раскази од Христо Петрески објавени во Хрватска

ss

Последни вести

Во најновиот број 3 од 2014 година на списанието Дубровник од Дубровник – објавени се пет раскази од македонскиот писател Христо Петрески, заедно со белешката за авторот. Презентирани се следниве пет подолги раскази: Двајца рибари, Меѓа, Дете, Колач и Дарвинова награда.

Инаку,  ова мошне квалитетно и репрезентативно списание го издава Матицата на Хрватска, а расказите се публикувани во превод на познатиот и признатпреведувач Жарко Милениќ.

spisanie dubrovnik korica1

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести