сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Раскинат договорот за Јужен поток

juzen potok

Последни вести

Руската енергетска компанија „Газпром“ денеска соопшти дека е раскинат договорот за изградба на гасоводот Јужен поток.

Управниот одбор на компанијата го одобри раскинувањето на договорот меѓу „Газпром“ и фирмата „Транспорт Јужен поток Б.В.“, кој беше потпишан на 2. октомври 2013 година.

Рускиот претседател Владимир Путин на 1. декември 2014 година изјави дека Русија нема да го реализира проектот „Јужен поток“ под такви околности.

Јужен поток е проектиран за испорака на 67 милијарди кубни метри гас годишно во Европа.

Најчитани вести