среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Расмунсен: Акциите на Русија се закана за стабилноста

Андрес Фог Расмунсен, Генералниот секретар на НАТО изјави дека неодговорните и нелегалните акции на Русија во Украина се сериозен предизвик за Европа, за нејзиниот мир и слобода.

rasmussen_anders_fogh1_63394100

Поврзани вести

Андрес Фог Расмунсен, Генералниот секретар на НАТО изјави дека неодговорните и нелегалните акции на Русија во Украина се сериозен предизвик за Европа, за нејзиниот мир и слобода.

„Однесувањето на Москва покажува дека е подготвена да потреби сила за да ги промени границите и да ги дестабилизира суверените држави заради сопствени геополитички цели“, вели Расмунсен.

Тој предупреди дека руските акции и се закануваат на стабилноста на целото евроатланско подрачје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести