сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Расмунсен: Руските апетити одат подалеку од Украина

rasmunsen

Последни вести

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изрази загриженост дека амбициите на рускиот претседател Владимир Путин „може да отидат подалеку од Украина“.

„Сведоци сме на илегалната анексија на Крим, видовме силна руска улога во дестабилизирањето на Источна Украина. Но, можеме да видиме и дека Русија стои зад конфликтот во делот од Молдавија, Придњестровје, како и во грузиските региони Абхазија и Јужна Осетија“, изјави Расмусен во Исланд.

Расмусен нагласи дека Русија сака во соседните земји да воспостави сфера на влијание, додавајќи дека поради тоа е загрижен дека „руските амбиции одат подалеку од Украина“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести