четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Расмусен го осуди терористичкиот напад во Кабул

rasmusen

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен го осуди терористичкиот напад во Кабул и го изрази своето длабоко сочувство на семејствата на загинатите, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Решително го осудувам овој варварски напад во Кабул, што ги одзеде животите на многу Авганистанци и странски државјани, вклучувајќи и соработници од меѓународни организации, кои им помагаа на авганистанскиот народ да изгради подобра иднина“, се вели во изјавата на генералниот секретар на Северноатлантската алијанса.

„Ваквите терористички акти и насилни дејствија не можат да имаат никакви оправдувања“, додал Расмусен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести