четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Расмусен изрази загриженост од зајакнувањето на врските меѓу Русија и Украина

rasmusen

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, изрази загриженост од зајакнувањето на врските меѓу Русија и Украина, пишува весникот „Ле Монде“.

„Овој настан не е директна закана, но е фактор што предизвикува загриженост. Секоја земја има право сама да ги одредува своите сојузи. Жал ми е што Украина не успеа да потпише договор за асоцијација со Европската унија“, изјавил Расмусен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести