вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Расмусен: НАТО ќе се заштити себе си и сојузниците

rasmusen

Поврзани вести

НАТО е вознемирен од натрупувањето на руски војници на границата со Украина и подготвува планови за да ги заштити своите сојузници, изјави генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Андерс Фог Расмусен, пренесе „УНН“.

„Ние сме многу загрижени од растечкото воено присуство на границата со Украина. Сите сојузници на НАТО треба да бидат сигурни во нашата подготвеност да обезбедиме ефикасна заштита. Плановите за заштита на нашите сојузници се подготвени“, изјавил Расмусен.

Генералниот секретар додал дека Алијансата разговарала со Киев за помош за Украина, која не е членка на НАТО.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести