среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Расмусен: Сите страни во Украина да се воздржат од насилство

rasmusen

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, повика сите страни во Украина да се воздржат од насилство, а локалните власти да ги почитуваат слободата на говорот и собирање, пренесе „Би-Би-Си“.

„Ги повикувам сите страни кон воздржување од насилство и употреба на сила. Апелирам Украина целосно да ги почитува меѓународните обврски и да ги почитува слободата на говорот и собирање. Многу Украинци во Киев продолжуваат да изразуваат решителна поддршка за поблиски односи на земјата со Европската унија“, изјавил Расмусен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести