среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Расмусен утре во посета на Македонија

rasmusen

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен утре, во рамките на посетата на регионот, ќе престојува во еднодневна работна посета на Република Македонија.

За време на посетата, како што информираат од Министерството за надворешни работи, Расмусен ќе се сретне со премиерот Никола Груевски; Министерот за надворешни работи Никола Попоски и  Министерот за одбрана Талат Џафери, како и со лидерот на ДУИ Али Ахмети.

На средбите, Генералниот секретар Расмусен ќе биде запознат со статусот на прогресот на Република Македонија, во однос на имплементацијата на реформските процеси во земјата, а со основна цел упатена кон целосна евро-атлантска интеграција и забрзано остварување на членството во НАТО.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести