сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Распит на Асанж во јуни или јули

assangeee

Поврзани вести

Шведското Обвинителство има намера да изврши распит со основачот на Викиликс Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон, во јуни или јули, беше соопштено денеска во Стокхолм, пренесува МИА.

Обвинителството им упатило на британските власти барање за правна помош, а од Еквадор е побарана дозвола во текот на тие два месеца да биде извршен распит на Асанж.

Обвинителите се откажаа во март од барањето тој да биде сослушан во Шведска и наведоа дека тоа сакаат да го направат во Лондон. Адвокатот на Асанж, Пер Самуелсон го поздрави тој потег.

– Тоа е она што го сакавме четири години, изјави тој. Асанж во средината на април се согласи да биде сослушан во Амбасадата на Еквадор во Лондон.

Најчитани вести