недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Расправа во Хрватското собрание, чиј е Тесла

Нивниот предлог го поддржа и Владата на Хрватка, со дополна дека Денот на Тесла треба да биде Национален празник-Ден на наука, технологија и иновации.

hrvatska

Поврзани вести

Предлогот на хрватското Собрание за прогласување на Национален ден на Никола Тесла се претвори во расправа за тоа на кого му припаѓа овој голем научник.

Дневник.хр кој расправата ја следи од минута во минута, потсетува на иницијативата да се прогласи Национален ден на Никола Теска која ја поднесоа тројца пратеници.

Нивниот предлог го поддржа и Владата на Хрватка, со дополна дека Денот на Тесла треба да биде Национален празник-Ден на наука, технологија и иновации.

Откако иницијаторите го образложија својот предлог, расправата доби друг тек посебно откако се спомена рушењето на споменикот на Теска во Лика.

Пратеникот на Самостојната демократска партија Милорад Пуповац изјави дека споменикот на тесла во Госпич не е срушен затоа што ја изумил струјата туку затоа што бил Србин.

Тој додаде дека прашањето за Никола Тесла е прашање кое се однесува на Србите во Хрватска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести