недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Раст на цената на нафатата на светските берзи

nafta

Последни вести

Цените на нафтата на светските берзи денеска пораснаа како реакција на веста дека Организацијата на земјите извозници на нафта (ОПЕК) во декмври произвела повеќе отколку што се очекувало.

Барел на американската „лесна“ нафта за февруарската изпорака поскапе на меркантната берза во Њујорк за 22 центи на 46, 47 долари, додека барел северноморска нафта од типот „брент“ за февруарската испорака на пазарот во Лондон поскапе за 12 центи на 48, 39 долари, пренесува агенцијата Франс прес.

Вчера цените и на двата вида нафта беа во пад.

ОПЕК, кој произведува околу една третина од вкупната нафта во светот, наведува дека минатиот месец произвел 30, 2 милиони барели нафта дневно, надминувајќи го лимитот од 30 милиони. Организацијата ја намали глобалната прогноза за побарувачката на нафта во 2015 та година на 28, 8 од 29, 1 милиони барели.

Цените на нафтата од јуни кога надминуваа 100 долари изгубија половина од вредноста заради слабата побарувачка и зајакнувањето на доларот, како и заради одлуката на ОПЕК да го задржи досегашното ниво на производство и покрај големата понуда на нафтата на глобалниот пазар.

Најчитани вести