недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Расте бројот на заболени од жолтица во Штип

zoltica1

Поврзани вести

Бројот на заболени од жолтица во Штип расте. Во штипската болница хоспитализирани се вкупно 22 лица.

Неколку училишта веќе побарале дезинфекција на објектите и на санитарните јазли. Епидемиолозите апелираат дека доколку не се изврши дезинфекцијата може да се случи и тивка епидемија.

Минатата година во истиот период во Штип од жолтица се хоспитализирани само двајца, а во 2012 година немало ниту еден пациент со ваква дијагноза.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести