петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Расте бројот на загинати во одроните во Индонезија

ind

Последни вести

Продолжува акцијата за пронаоѓање на 88 лица кои се уште се водат како исчезнати по одронот на земјиштето во Индонезија.

Потврдено е дека во калта, во која спасувачите со голи раце трагаат по жртвите, досега се пронајдени 20 загинати. Во исто време се спасени 577 жители на селото што настрада при злигање на земјиштето во петокот вечерта, а има и 15 повредени, од кои единаесетмина се со сериозни повреди и се сместени во болница.

Местото на несреќата денеска го посети и претседателот на Индонезија Јоко Видодо.

 

Најчитани вести