понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Расте бројот на жртвите во земјотресот во Кина, досега 150 мртви

zemjotres.japonoija

Поврзани вести

Најмалку 150 лица загинале во земјотресот кој утрово го зафати југозападот на Кина, јавува кинеската агенција Синхуа.

Според Кинескиот сеизмолошки центар, земјотресот е со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала, а не со 6,1 степен како што соопшти Американскиот геолошки завод.

Во провинцијата Јунин последен пат силен земјотрес имало во 2012 година кога загинале 81 лице, а 821 лице биле повредени.

Земјотрес во толку голема јачина не е забележан во изминатите 14 години во Јунин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести