понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Расте нивото на вода во реките во Србија

Novi-Sad_Dunav-747244

Последни вести

Водостојот на реките Колубар, Љиг, Уб и Тамнава до среда се очекува да порасне и да го достигне предупредувачкото ниво, соопштуваат од Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија.

Водостојот на Дунав кај Нови Сад се очекува наскоро да ја помине границата за одбрана од поплави, а додека водостојот на Сава кај Шабац овие два дена ќе биде под границата.

Се очекува водостојот на реките во горните текови на Западна Моравија да пораснат, но нема да го достигнат предупредувачкото ниво.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести