вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Расте трендот на преминување од пасивни во активни баратели на работа

51773

Поврзани вести

Директорот на агенцијата за вработување, Влатко Попоски изјави дека расте трендот на преминување на пасивните баратели на работа во активни.

Во Агенцијата за вработување моментно се пријавени 101.400 активни баратели на работа и 114.000 пасивни, но има добар тренд на преминување во активни, изјави Попоски  по отворањето на дисперзираната канцеларија на Агенцијата во Општина Гази Баба.

Ова е петнаесетта дисперзирана канцеларија на Агенцијата и истата е лоцирана во зградата на Општината.

Жителите на општината ќе добиваат услуги  од 08:30 до 16:30 во работните денови. Ќе може да се информираат за активните мерки за вработување, како и  да пријават невработеноста,  да добијат информации за вработување, слободни работни места.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести