петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Расте вработеноста во Европската унија

Најостар пад на вработеноста имале Естонија, Летонија и Кипар

eu zname

Поврзани вести

Вработеноста во Европската унија во последните три месеци од минатата година била во благ пораст од 0,1 отсто во однос на претходниот квартал.

Во последното тримесечје од минатата годна, вработеноста во евро зоната стагнираше, додека во целата унија е зголемена за 0,1 отсто, соопшти агенцијата за статистика на Европската унија, “Евростат“.

Во споредба со истиот период во 2012-та година, вработеноста во евро зоната во последното тримесечје од 2013-та е намалена за 0,5 отсто,а во ЕУ 0,1 отсто, додека во третиот квартал во евро зоната била пониска за 0,8 отсто, а во ЕУ за 0,3 отсто.

„Евростат“ проценува дека во последниот квартал од минатата година во ЕУ имало 223,6 милиони вработени, од кои 145 милиони во евро зоната.

Меѓу земјите членки на евро зоната, за кои што „Евростат“ има податоци, најголемиот тримесечен раст на вработеноста е забележан во Литванија, и тоа од еден отсто. Потоа следат Ирска и Португалија со раст на вработеноста од по 0,7 отсто.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести