петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Растот на индустриското производство е добар показател, смета Груевски

DSC_0003

Поврзани вести

Растот на индустриското производство во април годинава е добар показател особено што има сериозен тренд на зголемување секој месец од септември 2013 година, смета премиерот Никола Груевски.

„Тоа укажува дека македонската економија се движи во добар правец, дека мерките што Владата ги презема за време на кризата дадоа ефекти за побрзо излегување од кризата и за посилно опоравување“, рече Груевски одговарајќи на новинарско прашање при денешната промоција на нова поставка во Музејот на македонска борба.

Груевски смета дека тоа е и сигнал за инвеститорите, за компаниите дека може да влезат во поголеми инвестиции и поголеми вложувања затоа што, како што рече, веќе е сосема јасно по осум месеци на секој месец зголемување на индустриското производство дека економијата оди во добар правец и дека ова е време за инвестирање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести