петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Раул Гонзалес: И покрај повредите Вардар има доволно квалитет да слави против Целје

целје прес

Поврзани вести

По неколкуте победи во рамките од Лигата на шампионите и еуфоријата која го зафати нашиот ракометен вице-шампион Вардар, двата порази од Веспрем делуваа навистина освестувачки.

Токму поради тие два загубени натпревари во двобојот со унгарскиот шампион, Вардар речиси и да нема шанси за првата позицијаво групата, но затоа пак императив е освојување на второто место, кое и тоа како ќе донесе полесен противник и реванш на домашен терен во нокаут фазата.

“Вардарци” ќе го пречекаат Целје, тим кој веќе го совладаа на гостувањето во Словенија, но тоа е колектив кој иако е доста млад, сепак е многу квалитетен, што впрочем беше докажано и на нивниот дуел од минатото коло, кога на домашен терен го совладаа германскиот гигант Некар Ловен со 32:28.

“Играме важен натпревар. Имаме многу тешка група со лидерот на француската лига Монпелје, со еден од најдобрите германски тимови Рајн-Некар и затоа важно е да го добиеме секој домашен меч. Веспрем тешко дека ќе го стигнеме, но затоа нашата цел е да бидеме втори во групата. Сега играме со Целје, кој го победи Рајн-Некар. Играат одлично и во одбрана и во напад, имаат брза контра, имаат многу добар среден бек кој ги разигрува другите бекови и пикерот. Ние од друга страна имаме проблеми со повреди со Брумен, Горбок, Столе, веќе знаете за Петриќ и за Лацковиќ, но имаме уште 20-тина играчи кои секогаш мора да бидат подготвени за тоа што не очекува”, изјави на денешната прес-конференција тренерот Раул Гонзалес.

Еден од оние кои го познаваат словенечкиот тим одлично е Матјаж Брумен, ракометар кој ги бранеше боите на овој клуб во неговите најдобри денови. Тој вели дека Вардар мора да победи, без разлика на тоа што Целје игра во добра форма. Според него, овој меч и следното гостување кај Чеховски Медведи, се клучни за освојување на второто место во групата.

“Мислам дека сите знаеме декка мора да го добиеме овој натпревар. Не знам како, но мора. Не сме во добра форма, имаме и доста повредени играчи, а од друга страна Целје игра во одлична форма. Сепак, тие се помалку искусна екипа од нас и со помошта од навивачите се надевам ќе ги добиеме. Треба да играме борбено во сите 60 минути и се надевам ќе успееме. Знаеме што ќе значи оваа победа и евентуалната победа во Русија против Чеховски, ќе ни се отвори второто место”, рече Брумен.

Натпреварот се игра в сабота во 19 часот во „Јане Сандански“. Дотогаш Вардар останува со седум бода на второто место на табелата. Прв е Веспрем со 12, Монпелје и Рајн-Некар имаат по шест, Целје четири и Чеховски еден.

Најчитани вести