понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Разбиен меѓународен синџир на проституција

prosti

Последни вести

Загрепската полиција разби меѓународен синџир на проституција и уапси повеќе лица, кои од јули минатата година ангажирале девојки од Хрватска, Србија и Босна и Херцеговина да работат во хотели во Германија, пренесува МИА.

Петмина уапсени полицијата товари за злосторничко здружување, а останатите петмина заради проституција, јавува агенцијата Хина.

Злосторничкото здружување, заедно со четворица хрватски државјани, го организирал и водел германски државјанин со привремена адреса во Хрватска, кој го организирал синџирот на проституција.

Кривичните дела се од меѓународен карактер, бидејќи комуникацијата и дејствувањето на уапсените се одвивала преку Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија, додека проституцијата е организирана на подрачјето на Германија.

Освен тоа, полицијата утврди дека петмина хрватски државјани од крајот на 2013 година на подрачјето на Хрватска и Германија организирале идентичен начин на проституција.

Најчитани вести