вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Разбиена банда за шверц со луѓе од Косово

Во Будимпешта се пронајдени 16 осомничени, од кои двајца се уапсени.

Светски ден за борба против трговија со луѓе

Светски ден за борба против трговија со луѓе

Поврзани вести

Австриската полиција успешно разбила меѓународен синџир на шверц со луѓе кои делувале од Косово, а меѓу уапсените има и два шефа на криминалната организација.

Од декември, како што е соопштено, уапсени се девет лица, од кои последниот е 43-годишен маж од Косово, кој што е уапсен во вторникот на територија на австриската општина Лилиенфилд.

Австриската полиција со месеци ја следела бандата, која илегално пренесувала луѓе од различни националности пореку Суботица во Унгарија и понатаму кон Австрија.

На истражните власти им пошло од рака, заедно со колегите на Косово и во Будимпешта, да ја пронајдат „главата“ на бандата. Тој, заедно со другите пет учесници е уапсен.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести