Македонија,Крими хроника

Разбојништво и кражба во Скопје

Разбојништво и кражба во Скопје

За два дена разбојништво и тешка кражба во Скопје.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека ноќеска разбојник го ограбил казиното Астра, а ден прехдходно се случила кражба тешка половина милион денари во куќа во Скопје.

Околу два часот по полноќ разбојник вооружен со пиштол извршил разбојништво над вработената во автомат „Астра“ и одземал 27.000 денари, по што избегал.

Преходниот ден арамија успеал преку незаклучена врата да влезе во домот на 48-годишниот А.А. на улица „42“ во Скопје. Насилно ја отворил вратата од спалната соба и извршил тешка кражба одземајќи разновиден златен накит и 12.000 денари, стекнувајќи се со противправна имотна корист од околу  550.000 денари.

Полицијата работи на расчистување на двата инцидента.