четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Разговори на Лавров и Штајнмаер за трајното примирје во Украина

5AA0117D8CA781428274A5063350E02B

Последни вести

Министрите за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров и Германија, Френк Волтер Штајнмаер разговарале за чекорите кои се неопходни за воспоставување на трајно примирје и движење на националниот дијалог во Украина, објавува руското Министерство за надворешни работи.

Двајцата министри разговарале и за заедничките чекори кои треба да се преземат за да се постигне траен мир во Украина.

Лавров и Штајнмаер во телефонскиот разговор ги разгледувале и мерките кои треба да се преземат за што побрзо да се тргнат пререките за понимување на рускиот хуманитарен конвој кој носи помош за жителите на истокот на Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести