четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Размена на професори, студенти и практиканти помеѓу ФЕИТ и хрватски ФЕР

FEIT_photo_small

Последни вести

Факултетот за електротехника и информациски технологии од Скопје ќе разменува професорски кадар, студенти и практиканти со Факултетот за електротехника и компјутерство (Fakultet elektrotehnike i racunarstva – ФЕР) од Загреб, Хрватска.

Ваква можност предвидува Меморандумот за соработка, кој го потпишаа првите луѓе на двете високообразовни институции, во Скопје.

– Потпишувањето на меморандумот претставува само продлабочување и институционализирање на нашата досегашна соработка со ФЕР од Хрватска. Преку оваа соработка ќе овозможиме размена на знаења и искуства меѓу двете образовни установи и ќе обезбедиме заедничко претставување пред други институции и организации, вели професор Миле Станковски, декан на ФЕИТ.

За деканот на ФЕР, професор Мислав Гргиќ, ФЕИТ и ФЕР традиционално негуваат одлични партнерски односи, но со овој меморандум, меѓусебната соработка се формализира во наредните пет години.

– Со меморандумот се дефинирани и договорени конкретни активности поврзани со нашата соработка, како што се заеднички работилници на тематски подрачја со цел да се учествува на нови проекти, краткорочна двонасочна мобилност на студентите, со двојно менторство во однос на докторските студии“, објаснува деканот на ФЕР, Гргиќ.

Освен размената на студенти и професори, со овој Меморандум, факултетите договорија уште и заедничко учество на меѓународни проекти, можност за соработка на заеднички студиски програми, промоција на научни, академски и културни активности, како и организирање заеднички семинари, работилници, конференции и издавање стручни публикации.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести