вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Разоткриена мрежа за регрутација на терористи во Мароко

download

Последни вести

Министерството за внатрешни работи на Мароко соопшти дека денеска е разоткриена мрежа која регрутирала џихадисти за групата „Исламска држава“ во Сирија и Ирак.

„Акцијата е извршена на основа на детални истражувања заедно со шпанската безбедносна служба, а во кругот на борбата против терористички закани“, се наведува во соопштението на министерството.

Во соопштението додаваат и дека припадниците на оваа мрежа планирале терористички напади во Мароко со употреба на огнено оружје и екслозиви, пренесува АФП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести