среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Разузнавач на Мосад: Третата светска војна веќе е почната

efraim halevi

Последни вести

Третата светска веќе се води, вели поранешниот шеф на израелската разузнавачка служба Мосад, Ефраим Халеви, кој додава дека таа се води против иламскиот екстремизам, поразлична е од претходните и се води на речиси сите континенти.

– Ал Каеда е организација која е одговорна за нападите на речиси сите континенти. Има извршено напади на Блискиот Исток, во Северна Америка, во Европа, во места како Шпанија, Лондон, во Југоисточна Азија, Индија, Пакистан, Авганистан. Значи во однос на светот, ние сме во средината на глобален конфликт, вели Халеви.

Халеви беше на чело на една од најпознатите тајни служби во септември 2001 година, кога се случија терористичките напади на облакодерите во Њујорк и има 33-годишно искуство со борбата против исламскиот тероризам.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести