петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 39

Реакции од руската Дума по нападите во Брисел

Дел од политичарите од Русија веќе ги дадоа своите првични реакции по нападите на аеродромот во Брисел и метро станицата во Малбек во близина на европските институции, пренесува „Гардијан“.

moskva

Поврзани вести

Дел од политичарите од Русија веќе ги дадоа своите првични реакции по нападите на аеродромот во Брисел и метро станицата во Малбек во близина на европските институции, пренесува „Гардијан“.

Претседателот на Комитетот за надворешни работи на руската Дума Алексеј Пушков објави на Твитер:

Додека (генералниот секретар на НАТО Јенс) Столтенберг е зафатен со борбата со замислената „руска закана“ и преместува воени трупи во Латвија, луѓето од Брисел се разнесени пред неговиот нос.

tweet-pushkov

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Мариа Закхарова наводно изјавила:

Неможете да ги поддржувате терористите на една страна од планетата, а да не очкеувате истите тие да се појават во други делови.

Најчитани вести