среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Реакција на Москва: ЕУ треба да се срамат поради санкциите кон Русија

Доколку воведувањето на нови санкции на ЕУ кон Русија, е нов обид да се стабилизира ситуацијата во Украина, тоа значи дека Брисел не ја сфаќа политичката ситуација во Украина, наведува министерството.

moskva

Поврзани вести

Русија денеска ги критикуваше новите санкции на Европската унија против руски државјани поради улогата на Москва во украинската криза, наведувајќи дека ЕУ е под влијание на Вашингтон  и дека треба да се засрамат.

„Наместо да го принудат Киев да седне на преговарачка маса со претставниците на југоисточна Украина и да преговара за идната структура на државата, нашите партнери се потчинија на новите непријателски гестови на Вашингтон спрема Русија,“ соопшти министерството за надворешни работи на Русија.

Доколку воведувањето на нови санкции на ЕУ кон Русија, е нов обид да се стабилизира ситуацијата во Украина, тоа значи дека Брисел не ја сфаќа политичката ситуација во Украина, наведува министерството.

„Ако некој во Брисел се надева дека ќе ја стабилизира ситуацијата во Украина на тој начин, тоа е очигледен доказ за нивното неразбирање на политичката ситуација во Украина и директен повик на локалните неонацисти да продолжат со анархијата и повредувањето на цивилите на југоистокот на земјата,“соопшти министерството за надворешни работи на Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести