петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Реал (М) на мускули, Барса мора да торпедира

real na muskuli

Поврзани вести

Многу потешко од очекуваното, актуелниот лидер на табелата, тимот на Реал (М) ја оправда фаворитската улога во саботниот натпревар од 28. коло во шпанската Примера дивизион.

Иако доминираа во поголемиот дел од натпреварот, фудбалерите на Реал (М) забележаа само минимална победа на гостувањето во Малага, а единствениот погодок на натпреварот, постигнат во 23 минута беше дело на најдобриот фудбалер на денешницата, Кристијано Роналдо.

Со идентичен резултат, но во корист на домаќинот, заврши првенствената пресметка на “Винсенте Калдерон” помеѓу екипите на Атлетико (М) и Еспањол, но тука, победничкиот погодок, постигнат во 55 минута, беше дело на брзоногиот напаѓач Диего Коста.

Актуелниот шампион, каталонскиот гигант Барселона, денеска има обврска да забележи што е можно поубедлива победа над гостинскиот тим на Осасуна, а најголема неизвесност и борба до последниот судиски свиреж се очекува на дуелот помеѓу екипите на Реал Сосиедад и Валенсија.

Резултати: Леванте – Селта 0:1, Р. Валјекано – Алмерија 3:1, Малага – Реал М. 0:1, Атлетико М. – Еспањол 1:0.

Денеска на програмата: Елче – Бетис, Севилја – Валјадолид, Барселона – Осасуна, Сосиедад – Валенсија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести