четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 0

Рецепт: Интегрален леб

Еве еден мошне едноставен рецепт како самите дома да подготвите вкусен, домашен, интегрален леб...

Поврзани вести

Еве еден мошне едноставен рецепт како самите дома да подготвите вкусен, домашен, интегрален леб…

Состојки:

-450 грама интегрално брашно

-1 кесичка сув квасец

– 1, 5 лажичка сол

– 1 лажичка шеќер

-450 мл млака вода

Подготовка:

Во филџан ставете 1 ќесичка сув квасец, додадете 1 кафена лажичка шеќер и 1 децилитар млака вода. Размешајте со помош на вилушка и оставете на топло место околу 3- 4 минути за квасецот да „проработи“ и да пушти пена.

Во сад за мешање просеет 450 грама интегрално брашни, а од ситото да ги пресипете и меките делови што останале по сеењето. Направете дупка во средината на брашното. По краевите ставете 1, 5 лажичка сол. Во средината истурете ја водата со квасец а потоа и преостанатите 350 мл млака вода. Со помош на дрвена лажица мешајте додека да се соединат сите состојки.

Тестото за овој леб не се меси, туку треба да остане влажно и лепливо. Важно е само тестото добро да се измеша со дрвена лажица.

Земете мал правоаголен плех со димензии 15 x 35 см или кружен со дијаметар од 16 цм, обложете го со хартија за печење и ставете го тестото. Прекриете го со чиста, сува крпа и оставете го на топло место околу 20 – 30 минути додека количината на тестото во плехот да се удвои. Печете во претходно загреана рерна на 180 степени околу 40 до 45 минути.

Напомена:

Доколку немате од наведените плехови, ставете во било каков плех обложен со хартија, почекајте тестото да нарасне па печете.

Иако во рецептот е наведено само интегрално брашно вие можете да комбинирате какво сакате брашно. Можете да семете 350 грама чисто ќржано брашно и 100 грама меко бело брашно.

Во тестото можете да додадете и семки по желба, а можете да ставите и врз лебот. Премачкајте го тестото со малку млака вода, истурете семчиња и благо втиснете ги во тестото, па оставете го да нарасне.

Најчитани вести