Магазин

Рецепт: Колач со јогурт, шунка и грашок

Рецепт: Колач со јогурт, шунка и грашок

Овој колач може да го служите како предјадење или како главно јадење. Рецептот е за 4 до 6 лица, а ќе ви бидат потребни само 20-тина минути за да го подготвите.

Состојки:

 • 5 грама путер (за премачкување)
 • 3 јајца
 • 1 чаша јогурт
 • 1 чаша стопен путер
 • 3 чаши пченично брашно
 • 1 пакетче сув квасец
 • 80 грама сирење
 • 2 парчиња шунка
 • 100 грама смрзнат грашок
 • Сол
 • Црн бибер

Подготовка:

– Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови.

– Плехот премачкајте го со путер.

-Во поголем сад ставете јајца. Додадете јогурт и стопен бутер. ИЗмешајте добро, па потоа додадете го брашното и квасецот. Мешајте повторно додека да добиете еднаква смеса.

-Додадете ја шунката што претходно сте ја исечкале на ситни парченца и грашокот додека сеуште е смрзнат.

-Ставете ја смесата во претходно намачканиот плех со путер и печете околу 30 минути.