понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 51

Рецепт: Кремаст сладолед без јајца

Погледнете го овој рецепт што ќе ги воодушеви сите љубители на омилениот летен десерт.

sladoled

Поврзани вести

Погледнете го овој рецепт што ќе ги воодушеви сите љубители на омилениот летен десерт.

Состојки:

  • Слатка павлака – 4 децилитри
  • За брзо кондензирано млеко:
  • 1 филџан млеко во прав (филџан од 1, 8 децилитри до 2 децилитри)
  • Помалку од половина филџан шеќер
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 3 лажици путер или маргарин за колачи
  • 1/3 филџан зовриена вода

Можете да додадете чоколада, чоколаден крем, сечкано овочје, бадеми, лешници, кокос, ароми…

Подготовка:

Изматете ја слатката павлака. Состојките за кондензираното млеко изматете ги со миксер или во блендер околу 2 минути. Соединете ги двете смеси и ставете ги во замрзнувач да се стегнат и тоа е тоа!

За детално упатство погледнете го видеото!

Најчитани вести