Магазин

Рецепт: Мајонез од варени јајца

Рецепт: Мајонез од варени јајца

Ако ви останаа варени јајца, еве како можете да ги искористите и да направите вкусен домашен мајонез.

Состојки:

  • 2 тврдо варени јајца
  • Свежа жолчка
  • Сок од половина лимон
  • ½ литро масло за јадење
  • 1 лажичка сенф
  • сол

Подготовка:

Варените јајца измиксирајте ги со една свежа жолчка, малку посолете и додадете неколку капки сок од лимон и сенф.

Кога смесата ќе се изедначи ставете неколку капки масло и миксирајте, постапката повторувајте ја се додека не го потрошите целото масло, а на крај додадете уште сол доколку е потребно.